Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Personal

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Luis Lineo
Ordförande
luis.lineo@mfj.se
073-98 10 307

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Torbjörn Granrot
Medlemskommunikatör
torbjorn.granrot@mfj.se
076-77 11 454

Killfrågor

Emma Meyerhöffer
Tf projektledare/Handledare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se

Elise Jeppsson
Killfrågor
elise.jeppsson@mfj.se
073-748 38 27

Mattias Ram
Killfrågor
mattias.ram@mfj.se
(föräldraledig)

Johan Nilsson
Killfrågor
johan.nilsson@mfj.se

 

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

MANNEN, MYTEN

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se

Johan Lilly Gyberg
Utbildare/metodutvecklare
En kommun fri från våld
johan.lilly.gyberg@mfj.se
070-400 70 01

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

 

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com


Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

20171031-bryggarsalen-4X9C1576

Bli samtalsledare – workshop 19 november

Efter #metoo har MÄN tagit fram ett samtalsmaterial med utgångspunkt i vår metod ”lilla rummet”. Vi vill få igång självreflekterande, sårbara samtal mellan män, om saker som verkligen betyder något. Har du också blivit engagerad av alla berättelser under #metoo…

  • Datum: 2017-11-19
  • Tid: 10:00
  • Plats: Stockholm. Lokal meddelas till er som anmäler sig.

Läs vidare

SOTWF_svensk_Sida_01

State of the Worlds Fathers – nu på svenska

Det finns inget land i världen där män utför lika mycket obetalt hem- och omsorgsarbete som kvinnor. Globalt tillbringar kvinnor dagligen tre gånger så mycket tid med barn och hem som män gör. Inte heller har jämställdhet mellan män och kvinnors inkomster…

Läs vidare

sunset_city-kopiera

Releasefest – BE THE MVP

Under hösten har MÄN tillsammans med engagerade unga och PR-byrån Pronto skapat två interaktiva kortfilmer om våld. I filmerna får du som tittar testa på hur du kan ingripa mot bland annat sexuella trakasserier - och vad som händer om vi inte gör…

  • Datum: 2017-11-24
  • Tid: 15:00
  • Plats: Fleminggatan 15, Stockholm

Läs vidare

2017-06-09 14.18.41

Douglas engagerar pappor i Nicaragua.

På söndag är det fars dag här i Sverige. Inför det har vi intervjuat några pappor runt om i världen som på ett eller annat sätt jobbar för jämställdhet och för att engagera män i hem- och omsorgsarbetet. Först ut…

Läs vidare

ska%cc%88rmavbild-2016-11-17-kl-15-17-22

Vi samlar berättelser inför mansdagen – delta i vår kampanj #allamän

Har du en berättelse om hur du fick upp ögonen för problemet med mäns våld? Vill du vara med och ta ansvar för att stoppa det? Inför den internationella mansdagen 19 november samlar vi mobilvideoberättelser i vår videokampanj #allamän. Vi redigerar…

Läs vidare

20171031-bryggarsalen-4X9C1475

MÄN bjuder in #allamän till samtal på mansdagen

Efter #metoo vill många män engagera sig. Många vet inte riktigt hur de ska börja. Därför har vi tagit fram ett samtalsmaterial där vi bjuder in #allamän till samtal i trygga rum. Alla ni som missade succékvällen den 31 oktober …

Läs vidare

ska%cc%88rmavbild-2016-11-17-kl-15-17-22

MÄN startar vår årliga kampanj #allamän

Mäns våld är mäns ansvar, och en fråga som rör alla män. #Allamän kan engagera sig mot mäns våld. Det är några budskapet bakom vår årliga kampanj #allamän som vi driver under november månad. Statistiken talar sitt tydliga språk, och…

Läs vidare

20171031-bryggarsalen-4X9C1549

80 män i mäktigt samtal om #metoo

Tisdagen den 31 oktober samlades 80 män till samtal om #metoo i Bryggarsalen i Stockholm. Med utgångspunkt i #metoo hade MÄN samlat erfarna samtalsledare och ett nytt metodmaterial med utgångspunkt i vår metod ”lilla rummet”. Det är en samtalsmetod där…

Läs vidare

lästips212

Boktips till #allamän!

I förra veckan bad vi våra följare på Instagram om deras bästa boktips. Vad bör #allamän läsa? Vi fick in massor av superbra tips, tack! Här nedan kan ni se hela listan, och här laddar ni ner den. ps. Boklistan…

Läs vidare

Seminarium_gbg

Välkommen på seminarium den 9 november! 

Överallt där män engagerar sig som föräldrar ökar jämställdheten och minskar våldet. Så är det i Kapstaden och Sankt Petersburg, så är det i Rio de Janeiro – och så är det i Göteborg. Från Brasilien kommer Tatiana Moura och…

  • Datum: 2017-11-09
  • Tid: 13:00
  • Plats: Göteborgs litteraturhus, Heurlins plats 1B (porten i husets bortre ände, mot älven)

Läs vidare