Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se 
073-916 16 03

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-150 63 19

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Halldin Hultkvist
Kommunikatör
tony.halldin@mfj.se 
073-618 22 39

Killfrågor

Emma Meyerhöffer
Tf projektledare/Handledare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Florence Reshdouni
Volontärstöd IMAGINE
florence.reshdouni@mfj.se 

Jämt föräldraskap

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap/Efter #metoo
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Mannen Myten

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Projektledare
henrik.westin@mfj.se
073-994 74 15

 

Övrig personal

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Bild till hemsidan

Att ta sig ur tvångströjan

Vi vet att killar och män vill vara en del av lösningen mot sexuella trakasserier och sexuellt våld mot flickor och kvinnor. I ett försök att göra detta möjligt har IMAGINE-projektet vidgat och förvandlat tvångströjan av traditionella, normativa och destruktiva…

Läs vidare

bg_handinhand

MÄN får drygt 12,8 miljoner kronor från Arvsfonden

Pressmeddelande 2018-06-19 Projektet ”Samtal för ett liv fritt från våld” syftar till att stötta unga män med erfarenheter av ha använt och utsatts för våld. För projektet får MÄN stöd med drygt 12,8 miljoner kronor under tre år från Arvsfonden.…

Läs vidare

_DSC0571

Debatt: Kvinnors egenmakt kräver ansvarstagande från män

Idag den 17 juni firas miljontals pappor på fars dag i över 50 länder. Vi i organisationen MÄN passar då på att uppmärksamma att kvinnor globalt dagligen tillbringar tre gånger så mycket tid med barnen och hemarbetet som män gör.…

Läs vidare

20171031-bryggarsalen-4X9C1565

Nytt projekt: #Eftermetoo – samtalgrupper för män

I det nya projektet #eftermetoo som nu fått finansiering av Postkodstiftelsen vill vi ta tillvara på det enorma engagemang som #metoo har skapat. Vi ska genom projektet engagera minst 1 500 män i självreflekterande samtal i form av samtalsgrupper, stormöten och…

Läs vidare

Illustration från rapport om Killfrågor.se

Ny rapport: “Jag som är en kille får fan inte gråta och vara rädd”

MÄN lanserar idag den 14 juni vår första egna rapport på temat: Vad vet vi om killars psykiska (o)hälsa? Rapporten baseras på en genomgång och analys av vår stödchatt Killfrågor.se:s chattar under 2016. Den visar att att stereotypa normer kring kön…

Läs vidare

Debatt Foto_TT

Säg nej om din kompis köper sex på VM-festen

DEBATT: I veckan drar fotbolls-VM för herrar igång i Ryssland. Trots rapporter om dyra biljetter och resor så förväntas många svenska män resa till Ryssland för att ta del av folkfesten. Men det finns en baksida av stora arrangemang som ett VM. En baksida…

Läs vidare

killfragor

Rapportlansering om killars psykiska ohälsa

“Jag som är en kille får fan inte gråta och vara rädd” MÄN lanserar den 14 juni vår första egna rapport på temat: Vad vet vi om killars psykiska (o)hälsa? Den baserar sig på en genomgång och analys av vår…

Läs vidare

_DSC1464

Sista mötet med projektet En kommun fri från våld

MÄNs projekt En kommun fri från våld avslutades på tisdagen med en nätverksträff där de kommuner och stadsdelar som deltagit i projektet samlades. Nästa steg är att sprida det våldsförebyggande värdegrundsmaterialet MVP och kunskapen om att jobba våldförebyggande på bred…

Läs vidare

IMG_2330_2

Allt annat än ett ja är ett nej

Idag markerar den historiska dag då Sveriges riksdag röstade igenom en samtyckeslag! En fantastisk framgång för allas rätt till sin egen kropp. Samtyckeslagen är en ny lagstiftning gällande sexualbrott som säger att om sex inte är frivilligt är det ett…

Läs vidare

28870286_1690459254342911_7198906237222477640_n

Conference: Engaging Boys and Young Men in the Age of #MeToo

Kom på konferens i Amsterdam om att engagera pojkar och unga män mot sexualiserat våld och trakasserier! Den 13 juni avslutas projektet IMAGINE och vi lanserar våra tips och lärdomar till organisationer i Europa som vill jobba med unga för…

  • Datum: 2018-06-13
  • Tid: 00:00
  • Plats: Hotel Casa Amsterdam
    Eerste Ringdijkstraat 4, 1097 BC Amsterdam

Läs vidare