Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Personal

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se

Luis Lineo
Ordförande
luis.lineo@mfj.se
073-98 10 307

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

 

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Torbjörn Granrot
Medlemskommunikatör
torbjorn.granrot@mfj.se
076-77 11 454

 

Emma Meyerhöffer
Tf projektledare/Handledare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se

Elise Jeppsson
Killfrågor
elise.jeppsson@mfj.se
073-748 38 27

Mattias Ram
Killfrågor
mattias.ram@mfj.se
(föräldraledig)

Johan Nilsson
Killfrågor
johan.nilsson@mfj.se

 

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

 

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

 

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

 

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se

Johan Lilly Gyberg
Utbildare/metodutvecklare
En kommun fri från våld
johan.lilly.gyberg@mfj.se
070-400 70 01

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Arnivaaraa
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

 

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com


Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

luis-920x480-1

Män – det är hög tid att vi organiserar oss mot våldet!

I helgen gick Bråvallafestivalen av stapeln. Och med den fick vi på nytt det bedrövande sommartecknet sexuellt ofredande av kvinnor på festival. Vi män har både ansvaret för, och möjligheterna till, att stoppa detta, skriver Luis Lineo, ordförande i organisationen MÄN.…

Läs vidare

MÄN söker förstärkning till verksamheten Jämställt föräldraskap

MÄN är en ideell och partipolitiskt obunden riksorganisation som verkar för jämställdhet och mot våld. Vi arbetar för att förebygga våld och utmana destruktiva manlighetsnormer. Vi söker nu en tillfällig förstärkning till vår verksamhet Jämställt föräldraskap. Tjänsten har internationell inriktning.…

Läs vidare

Unizon anordnade nationell konferens om porr

Den 7 juni arrangerade Unizon en nationell heldagskonferens med titeln ”Porren – elefanten i rummet”. Några av talarna var professor Gail Dines och Maria Ahlin, föreläsare och författare. Ett flertal anställda och styrelseledamöter från MÄN deltog under dagen. — Det…

Läs vidare

luis-920x480-1

Debatt: Mindre våld med fler pappagrupper

Pappagrupper ökar jämställdheten och minskar risken för våld i nära relationer. Ändå är det bara nio kommuner i hela landet som satsar på detta sätt att öka fäders delaktighet, skriver Luis Lineo, ordförande MÄN. I helgen har det varit fars dag…

Läs vidare

Vardinge-1

Med optimism inför framtiden i bagaget

Under dagarna 16 till 19 juni samlades sjuttio personer från MÄN, Unizon och våra ryska samarbetsorganisationer i det sörmländska landskapet för att njuta av fyra vackra, soliga sommardagar fyllda av diskussioner och aktivism. Eva Corijn, medlem i MÄN, har här sammanfattat…

Läs vidare

DSC_0274

MÄN:s projekt och medarbetare prisas i Belarus

I söndags fick MÄN:s Mats Berggren, Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap och projektledare för New Men in Belarus, staden Minsk diplom för ”lång och trogen tjänst”. Motiveringen löd att ”projektet New Men in Belarus bidragit till ett system som gör det möjligt…

Läs vidare

Män_mönster_C_RGB

MÄNs position om pornografi

Vi får många frågor om vad MÄN tycker om porr. Det här är vår position kring pornografi, som antogs vid MÄNs årsmöte 2016: MÄN är en feministisk organisation som verkar för jämställdhet och för att motverka mäns våld och övergrepp.…

Läs vidare

MÄN startar nytt projekt: MANNEN MYTEN

Glädjande nyheter! MÄN får drygt 8,6 miljoner kronor under tre år från Arvsfonden för projektet MANNEN MYTEN som ska utmana och förändra destruktiva maskulinitetsnormer. I nära samarbete med unga män, främst i förort och glesbygd, ska vi skapa kultur och…

Läs vidare

MÄN Stockholm pratar jämställdhet med nyanlända

Studiefrämjandet driver ett projekt tillsammans med och RFSU där de pratar jämställdhet, normer och rättigheter med nyanlända. Anjana Saltas och Nasrin Isfandary är anställda på Studiefrämjandet Stockholms län i ett treårigt projekt finansierat av Arvsfonden. — Idén till projektet uppstod…

Läs vidare

gender equality_teckning

Ett möte bortom stuprören jämställdhet och miljö

En ny plattform för personer och organisationer som jobbar för jämställdhet och miljö/klimat växer fram. Den 8 maj hos Sida i Stockholm möttes ett flertal organisationer för att diskutera vad vi kan lära av varandra och vilka nya möjligheter som…

Läs vidare