Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Personal

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Luis Lineo
Ordförande
luis.lineo@mfj.se
073-98 10 307

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Torbjörn Granrot
Medlemskommunikatör
torbjorn.granrot@mfj.se
076-77 11 454

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se

Elis Larsson
Medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se 

Killfrågor

Emma Meyerhöffer
Tf projektledare/Handledare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se

Elise Jeppsson
Killfrågor
elise.jeppsson@mfj.se
073-748 38 27

Mattias Ram
Killfrågor
mattias.ram@mfj.se
(föräldraledig)

Johan Nilsson
Killfrågor
johan.nilsson@mfj.se

 

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Florence Reshdouni
Volontärstöd IMAGINE
florence.reshdouni@mfj.se 

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

MANNEN, MYTEN

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se

Johan Lilly Gyberg
Utbildare/metodutvecklare
En kommun fri från våld
johan.lilly.gyberg@mfj.se
070-400 70 01

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

 

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com


Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

unnamed

Linea Matei sprider budskap med jättestaty

En stor mansstaty med budskap och tankar om maskulinitet. MÄN samarbetar med konstnären Linea Matei som sätter fokus på destruktiva mansroller. Nu ställs hennes staty ut under Våldsprevention 2017. ”Alla förlorar på patriarkatet men om män förlorade mer än de…

Läs vidare

We are looking for an external evaluator

Call for an external evaluator to one of MÄN’s international projects In order to get recommendations and guidance for developing one of our international projects, it´s implementation and the cooperation between partners, MÄN and our partners seeks to contract an…

Läs vidare

Gåvokorten

Ge ett gåvokort i julklapp!

I år kan du för första gången köpa och ge bort ett snyggt, roligt och tänkvärt gåvokort från MÄN till jul! En speciell julklapp till den som redan har allt. MÄN har i samarbete med de fantastiska illustratörerna Elin Lucassi…

Läs vidare

Utskrift

Nu startar En vecka fri från våld!

Under vecka 49 går vi samman under paraplyet ”En vecka fri från våld”. Under veckan kommer det arrangeras nätverksträffar, erfarenhetsutbyten, filmvisningar och lanseringar på olika platser i landet. Veckan avslutas med en stor nationell konferens i Stockholm. Det är dags…

Läs vidare

23434800_10155047803147543_1730667929852877999_n

Ledigt jobb: Verksamhetsledare Killfrågor

Omfattning: 100 procent. Projektanställning på ett år med möjlighet till förlängning. Tillträde så snart som möjligt. MÄN är en ideell, feministisk organisation som verkar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi vill bryta kopplingen mellan manlighet och våld och förändra…

Läs vidare

Inbjudan MVP-nätverksträff 31 januari 2018[1]

MVP-nätverksträff den 31 januari 2018

Nu bjuder MÄN och Unizon in till den årliga nätverksträffen för dig som utbildats i MVP-programmet. MVP-programmet finns nu på närmare 20 skolor i 13 kommuner och stadsdelar. Det är fortfarande ett arbete under utveckling och vi vet att vi…

  • Datum: 2018-01-31
  • Tid: 09:30
  • Plats: Stockholm. Lokal meddelas senare.

Läs vidare

delningsbar_bild_ 2

MÄN lanserar interaktiv kampanj

Den 25 november, på internationella dagen mot våld mot kvinnor, lanserade MÄN filmkampanjen Be the MVP. MÄN har tillsammans med engagerade unga och den digitala kommunikationsbyrån Pronto skapat två interaktiva kortfilmer om våld och kränkningar. I filmerna får den som tittar testa…

Läs vidare

20171031-bryggarsalen-4X9C1576

Bli samtalsledare – workshop 19 november

Efter #metoo har MÄN tagit fram ett samtalsmaterial med utgångspunkt i vår metod ”lilla rummet”. Vi vill få igång självreflekterande, sårbara samtal mellan män, om saker som verkligen betyder något. Har du också blivit engagerad av alla berättelser under #metoo…

  • Datum: 2017-11-19
  • Tid: 10:00
  • Plats: Stockholm. Lokal meddelas till er som anmäler sig.

Läs vidare

SOTWF_svensk_Sida_01

State of the Worlds Fathers – nu på svenska

Det finns inget land i världen där män utför lika mycket obetalt hem- och omsorgsarbete som kvinnor. Globalt tillbringar kvinnor dagligen tre gånger så mycket tid med barn och hem som män gör. Inte heller har jämställdhet mellan män och kvinnors inkomster…

Läs vidare

2017-06-09 14.18.41

Douglas engagerar pappor i Nicaragua.

På söndag är det fars dag här i Sverige. Inför det har vi intervjuat några pappor runt om i världen som på ett eller annat sätt jobbar för jämställdhet och för att engagera män i hem- och omsorgsarbetet. Först ut…

Läs vidare