Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

 

Personal

Adam Wassrin, Machofabriken adam.wassrin@mfj.se

Anna Lindqvist, verksamhetschef anna.lindqvist@mfj.se

Catrin Söderberg, kommunikatör och pressekreterare catrin.soderberg@mfj.se 070-517 82 77

Dennis Nyström, En kommun fri från våld dennis.nystrom@mfj.se 070-268 22 17

Elise Jeppsson, Killfrågor elise.jeppsson@mfj.se  073-748 38 27

Emma Meyerhöffer, Killfrågor emma.meyerhoffer@mfj.se

Erik Schrammel, Imagine erik.schrammel@mfj.se 073-666 60 65

Eva Malmberg, ekonom eva.malmberg@mfj.se 08-17 82 00

Hanna Navier, kommunikationsansvarig hanna.navier@mfj.se 073-539 52 98

Johan Lilly Gyberg, En kommun fri från våld johan.lilly.gyberg@mfj.se 070-400 70 01

Josef Kamperin, Jämt i skolan, Göteborg jamtiskolan@gmail.com

Karin Caspani, internationellt samarbete karin.caspani@mfj.se 073-666 60 61

Lena Berg, En kommun fri från våld lena.berg@mfj.se

Lena Wallqvist, internationell samordnare lena.wallquist@mfj.se

Mats Berggren, Jämt Föräldraskap, New men in Belarus mats.berggren@mfj.se 070-789 04 74

Mattias Ram, Killfrågor mattias.ram@mfj.se (föräldraledig)

Nathan Hamelberg, Machofabriken nathan.hamelberg@mfj.se

Peter Briefe, Jämt föräldraskap peter.breife@comhem.se 070-780 64 15

Robert Petersen, Fatta Man robert@fatta.nu

Sara Arnivaaraa, En kommun fri från våld sara.aarnivaara@mfj.se 070-131 60 72

Shahab Ahmadian, Fatta Man shahab@fatta.nu

Sofia Kindahl, En kommun fri från våld sofie.kindahl@mfj.se

Svante Tidholm, Fatta Man svante@fatta.nu

Torbjörn Granrot, medlemskommunikatör torbjorn.granrot@mfj.se

Vidar Vetterfalk, Safe, Ryssland vidar.vetterfalk@mfj.se

 

Luis Lineo, ordförande, luis.lineo@mfj.se, 073-98 10 307, twitter: @lucholineo

 

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

gender equality_teckning

Ett möte bortom stuprören jämställdhet och miljö

En ny plattform för personer och organisationer som jobbar för jämställdhet och miljö/klimat växer fram. Den 8 maj hos Sida i Stockholm möttes ett flertal organisationer för att diskutera vad vi kan lära av varandra och vilka nya möjligheter som…

Läs vidare

”Vi ska bygga en folkrörelse!”

Möt våra medlemmar! Vi tog tempen på några av våra aktivister under MÄN:s årsmöte. Felipe Visson, Lund. Vilken känsla har du efter MÄN:s årsmöte? - Jag är imponerad, tacksam och energifull. Höjdpunkterna var lördagens middag, miljögruppens diskussioner, och att det…

Läs vidare

vardinge_webb

Möt MÄNs och Unizons ryska partners!

Brinner du för en jämställd värld utan våld? Vill du vara med och diskutera hur vi tillsammans kan jobba för att skapa den? Kom och träffa engagerade personer från MÄN, Unizon och våra samarbetsorganisationer i Ryssland som på olika sätt…

Läs vidare

MÄNs årsmöte 2017. Foto: Torbjörn Granrot

Stärkt antirasistisk position antagen på MÄNs årsmöte

Inspirerande, engagerande, lustfyllt och inkluderande. Det var några av många varma ord som sades när deltagarna sammanfattade MÄNs årsmöteshelg 2017. Medlemmar från hela Sverige samlades för att tillsammans ta viktiga beslut om MÄN:s framtid och hur vi bäst verkar för…

Läs vidare

Årsmötet 2017

MÄN har årsmöte i Stockholm den 22-23 april 2017. Lördagen den 22 april är det årsmöte och på söndagen den 23 april är det utbildningar och workshops. Årsmötet är på Ersta konferens, Erstagatan 1K, Stockholm.  Handlingar inför årsmötet Dagordning årsmötet 2017 Motion…

Läs vidare

linnea_nina_jocke kopiera

”Samtycke är inte porrens bästa vän”

MÄN Stockholm hade årsmöte den 27 mars. Jocke Kellokumpu blev omvald som ordförande. Nina Rung och Linnea Claesson föreläste om sexuella trakasserier, övergrepp och porr. På årsmötet berättade styrelseledamoten Nasrin Isfandary om projektet Snacka jämt, som MÄN Stockholm driver tillsammans…

Läs vidare

machofabriken-la%cc%8ador

GRATIS workshop med Machofabriken!

Kom och prova på Machofabrikens metodmaterial och övningar. GRATIS för verksamma inom Stockholm stad. OBS! Först till kvarn. Machofabriken är ett metodmaterial för dig som arbetar med unga mellan 13-25 år. Det är ett verktyg i ditt arbete för ökad…

  • Datum: 2017-03-31
  • Tid: 09:00
  • Plats: MÄN:s kontor, Pipersgatan 33, Kungsholmen.

Läs vidare

Rundabordssamtal

”De med mest makt har mest ansvar”

Tisdagen den 14 mars deltog MÄN:s ordförande Luis Lineo i ett rundabordssamtal om våldet bland unga män och rätten till liv och säkerhet. Samtalet arrangerades av Stockholms stad. I samtalet deltog civilsamhälle, forskare och stadens medarbetare. MÄN deltog i en…

Läs vidare

En vecka fri från våld 4-8 december

Save the date! Under vecka 49 går vi samman under paraplyet ”En vecka fri från våld”. Under veckan kommer det arrangeras nätverksträffar, erfarenhetsutbyten, filmvisningar och lanseringar på olika platser i landet. Veckan avslutas med en stor nationell konferens i Stockholm.…

Läs vidare

2017-03-10 11.30.59 kopiera

Fatta Man släpper nytt material

Fatta Man släpper nu sitt metodmaterial gratis på utrymmet.se. Det är tre interaktiva lektionsupplägg för gymnasielärare som vill diskutera normer, sexuellt våld och samtycke. Tillsammans med UR har Fatta Man också gjort fyra filmer om sexuellt våld, vänskap, samtycke sexuella trakasserier och våld.…

Läs vidare