Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Personal

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Luis Lineo
Ordförande
luis.lineo@mfj.se
073-98 10 307

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Torbjörn Granrot
Medlemskommunikatör
torbjorn.granrot@mfj.se
076-77 11 454

Killfrågor

Emma Meyerhöffer
Tf projektledare/Handledare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se

Elise Jeppsson
Killfrågor
elise.jeppsson@mfj.se
073-748 38 27

Mattias Ram
Killfrågor
mattias.ram@mfj.se
(föräldraledig)

Johan Nilsson
Killfrågor
johan.nilsson@mfj.se

 

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

MANNEN, MYTEN

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se

Johan Lilly Gyberg
Utbildare/metodutvecklare
En kommun fri från våld
johan.lilly.gyberg@mfj.se
070-400 70 01

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

 

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com


Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

allama%cc%88n-1

Gå med i MÄN:s ideella redaktion!

Vill du engagera dig i MÄN och har ett par timmar i veckan att avvara? Kan du filma, klippa, skriva, layouta eller fota? Nu bjuder vi in till det första mötet för vår ideella redaktion. Tillsammans spånar vi på hur…

Läs vidare

Unknown-3

Efter #metoo – MÄN bjuder in #allamän till samtal

Efter #metoo vill många män engagera sig. Många vet inte riktigt hur de ska börja. Samtal är en bra början. Därför bjuder vi in #allamän till samtal i trygga rum. Tisdagen den 31 oktober är du välkommen på ett stort feministiskt…

Läs vidare

seminarium2

Frukostseminarium den 10 november

Kom och träffa Tatiana Moura och Milena do Carmo Santos från organisationen Promundo i Brasilien. De delar med sig av sitt arbete med att engagera män som föräldrar som ett sätt att öka jämställdheten och motverka våld. Det finns inget land…

  • Datum: 2017-11-10
  • Tid: 08:30
  • Plats: Svenska Institutet, Slottsbacken 10, Stockholm

Läs vidare

ska%cc%88rmavbild-2016-11-16-kl-15-21-36

Köp MÄN-produkter

Stöd MÄNs arbete för en jämställd värld utan våld! Ett konkret sätt är att sprida vårt budskap genom att köpa produkter i vår webbshop. Vi har allt från sköna hoodies och mössor till t-shirts och tygkassar. Till webshoppen.

Läs vidare

luis-920x480-1

Män – det är hög tid att vi organiserar oss mot våldet!

De senaste dagarna har allas våra flöden i sociala medier varit fyllda med kvinnors berättelser om sexuella övergrepp, samlade under hashtaggen #MeToo. Vi på MÄN tycker att män måste ta ansvar för det strukturella problem som mäns våld mot kvinnor…

Läs vidare

mvp statister

KILLAR 16-18: STATISTER OCH SKÅDESPELARE SÖKES!

Är du kille mellan 16 och 18 år? Vill du bidra till arbetet för en jämställd värld utan våld? Vi söker nu statister och skådespelare till två kampanjfilmer. I en höstkampanj ska vi på MÄN lyfta MVP, som är ett…

Läs vidare

Utbildning för medlemmar i Göteborg

Den 28/10 har MÄN en medlemsutbildning för nya medlemmar i Göteborg. Våra informatörer leder samtal om genus, normkritik och intersektionalitet. Du kommer att få prova interaktivt material från våra projekt Machofabriken och Fatta Man. Tillsammans pratar vi om strukturer och egna erfarenheter av maskulinitet, våld…

Läs vidare

Efter inez

Män-aktivister i samtal om viktig film

I går söndag visades filmen Efter Inez på Bio Rio i Stockholm. Efter filmen samtalade Robin Jonsson, småbarnspappa och engagerad i MÄN, med journalisten Ann Lagerström och filmens regissör Karin Ekberg.  Vi bad Robin berätta om filmen och sin medverkan:…

Läs vidare

Nicklas Wennersten, here4u, Sofie Kindahl, MÄN, ministrarna Ibrahim Baylan och Åsa Regnér samt Ditte Lundberg, projektledare En kommun fri från våld i Västerås

MÄN mötte ministrar i Västerås

Igår, onsdagen den 27 september, besökte Åsa Regnér, Barn-, äldre- och jämställdhetsminister, och Ibrahim Baylan, energi- och samordningsminister, stadsdelen Bäckby i Västerås för att lära mer om hur stadsdelen arbetar med trygghetsfrågor, samverkan och för att förebygga våld. MÄN:s projektsamordnare…

Läs vidare

imagine_ws_webb

Erbjudande: gratis workshop för ungdomar

Är du lärare eller ledare för en ungdomsverksamhet? Vill du ge din grupp en möjlighet att reflektera över normer och förebygga sexualiserat våld? MÄN ger nu gratis workshops till ungdomar som berör (o)jämställdhet, stereotyper, våld, normer om maskulinitet och relationer.…

Läs vidare