Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Personal

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Luis Lineo
Ordförande
luis.lineo@mfj.se
073-98 10 307

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Torbjörn Granrot
Medlemskommunikatör
torbjorn.granrot@mfj.se
076-77 11 454

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se

Elis Larsson
Medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se 

Killfrågor

Emma Meyerhöffer
Tf projektledare/Handledare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se

Elise Jeppsson
Killfrågor
elise.jeppsson@mfj.se
073-748 38 27

Mattias Ram
Killfrågor
mattias.ram@mfj.se
(föräldraledig)

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Florence Reshdouni
Volontärstöd IMAGINE
florence.reshdouni@mfj.se 

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

MANNEN, MYTEN

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

 

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com


Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Välkommen på aktivisthelg: #eftermetoo!

Efter #metoo: Hur skapar vi hållbart engagemang i MÄN? Medlems- och aktivisthelg i Stockholm 27-28 januari. I samband med #metoo har MÄNs medlemsantal vuxit snabbare och mer än någonsin tidigare. MÄN bjuder nu in er till en helg där vi…

Läs vidare

Vi söker fem modiga företag till pilotsatsning

Genom rörelsen #metoo har kvinnor och icke-binära i bransch efter bransch vittnat om erfarenheter av sexism och trakasserier på sina arbetsplatser. Många män har hört av sig till organisationen MÄN med frågan; kan jag ha bidragit till det lidande som…

Läs vidare

Gåvokorten

Ge ett gåvokort i julklapp!

I år kan du för första gången köpa och ge bort ett snyggt, roligt och tänkvärt gåvokort från MÄN till jul! En speciell julklapp till den som redan har allt. MÄN har i samarbete med de fantastiska illustratörerna Elin Lucassi…

Läs vidare

Bild från Ryssland_pappaarbete

”Ett steg i rätt riktning”

I dag presenterades slutbetänkandet från Utredningen om en modern föräldraförsäkring, som socialminister Annika Strandhäll uppdrog i februari 2016. På en pressträff på morgonen inledde socialministern med att beskriva föräldraförsäkringen som central i det svenska välfärdsbygget. Men i dagens föräldraförsäkring så är…

Läs vidare

ska%cc%88rmavbild-2016-11-16-kl-15-21-36

Köp MÄN-produkter

Stöd MÄNs arbete för en jämställd värld utan våld! Ett konkret sätt är att sprida vårt budskap genom att köpa produkter i vår webbshop. Vi har allt från sköna hoodies och mössor till t-shirts och tygkassar. Till webshoppen.

Läs vidare

unnamed

Linea Matei sprider budskap med jättestaty

En stor mansstaty med budskap och tankar om maskulinitet. MÄN samarbetar med konstnären Linea Matei som sätter fokus på destruktiva mansroller. Nu ställs hennes staty ut under Våldsprevention 2017. ”Alla förlorar på patriarkatet men om män förlorade mer än de…

Läs vidare

stoppavald_0

Debatt: Så stoppar vi mäns och killars våld

Efter #metoo kan ingen undgå  att se hur utbrett det sexuella våldet är. Vi som arbetar med frågorna varje dag ser en ökad medvetenhet om mäns våld mot kvinnor som ett mycket kostsamt och allvarligt samhällsproblem. Allt fler inser att vi…

Läs vidare

Utskrift

Nu startar En vecka fri från våld!

Under vecka 49 går vi samman under paraplyet ”En vecka fri från våld”. Under veckan kommer det arrangeras nätverksträffar, erfarenhetsutbyten, filmvisningar och lanseringar på olika platser i landet. Veckan avslutas med en stor nationell konferens i Stockholm. Det är dags…

Läs vidare

Inbjudan MVP-nätverksträff 31 januari 2018[1]

MVP-nätverksträff den 31 januari 2018

Nu bjuder MÄN och Unizon in till den årliga nätverksträffen för dig som utbildats i MVP-programmet. MVP-programmet finns nu på närmare 20 skolor i 13 kommuner och stadsdelar. Det är fortfarande ett arbete under utveckling och vi vet att vi…

  • Datum: 2018-01-31
  • Tid: 09:30
  • Plats: Stockholm. Lokal meddelas senare.

Läs vidare

delningsbar_bild_ 2

Be the MVP

Den 25 november, på internationella dagen mot våld mot kvinnor, lanserade MÄN filmkampanjen Be the MVP. MÄN har tillsammans med engagerade unga och den digitala kommunikationsbyrån Pronto skapat två interaktiva kortfilmer om våld och kränkningar. I filmerna får den som tittar testa…

Läs vidare