Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se 
073-916 16 03

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-150 63 19

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Halldin Hultkvist
Kommunikatör
tony.halldin@mfj.se 
073-618 22 39

Killfrågor

Martin Odh
Projektledare
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Florence Reshdouni
Volontärsamordnare & Coach
florence.reshdouni@mfj.se
070-818 87 81

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Jämt föräldraskap

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap/Efter #metoo
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Mannen Myten

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Projektledare
henrik.westin@mfj.se
073-994 74 15

 

Övrig personal

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

 

 

Samtalsrörelsen #eftermetoo kommer till Malmö

Pressmeddelande 2018-09-10 Med projektet #eftermetoo vill organisationen MÄN ta tillvara på det enorma engagemang som #metoo skapade. Malmö blir första stoppet på den nationella turné som har målet att engagera minst 1 500 män i självreflekterande samtal för ett samhälle…

Läs vidare

#eftermetoo web1

Turnéstart för #eftermetoo – samtal för alla män

De allra flesta män som har läst och tagit del av #metoo-uppropen har känt en sorg över att vara del av något så destruktivt. Många har tänkt: vad kan jag göra? Det här är faktiskt något män kan göra. I…

Läs vidare

jiroe-526478-unsplash

Utlysning arbetsgrupp för transinkludering

Vill du utveckla MÄNs arbete med transinkludering? Flertalet studier visar att självmordstankar, diskriminering, våld och kränkande behandling är vanligt förekommande bland transpersoner i Sverige idag. Transpersoner uppger denna utsatthet både inom arbetsplatser, i skolan, i affären, i kontakten med myndigheter…

Läs vidare

_DSC2677

Bli informatör för MÄN!

Helgen 29-30 september bjuder MÄN in till en informatörsutbildning i Stockholm. Vi välkomnar dig som är eller vill bli aktiv medlem i MÄN och vill lära dig mer om hur du kan representera organisationen. Utbildningen passar också dig som redan…

  • Datum: 2018-09-29
  • Tid: 09:00
  • Plats: Stockholm

Läs vidare

trailer

Alla avsnitt av Mannen Myten podcast

Våren 2018 publicerades MANNEN MYTEN Podcast. Arvsfondsprojektet Mannen Myten ville med podcasten utforska hur manligheten förhåller sig till olika maktordningar. Programledare är Shahab Ahmadian och Svante Tidholm, producent Åsa Secher för SoundTelling. Här finns nu alla nio avsnitt samlade.  Avsnitten…

Läs vidare

killfrågor3

Prata machokultur och självkänsla med unga killar

Vill du stötta killar och vara en förebild som du själv hade behövt som ung? Vi söker fler volontärer av alla kön från 20 år och uppåt, som vill chatta med killar två kvällar i månaden. Vi riktar oss särskilt…

Läs vidare

Mannen Myten, workshop och föreläsning infoblad

Föreläsning och workshop om manliga myter och möjligheter

Projektet Mannen Myten erbjuder under hösten 2018 grupper i åldern 17-25 år inom skola och andra organisationer en kreativ workshop eller föreläsning om maskulinitet utifrån ett intersektionellt perspektiv. Vad har män som grupp gemensamt? Vad skiljer olika grupper av män…

Läs vidare

MÄN i Almedalen

Mäns ansvar under Almedalsveckan 2018

Mäns ansvar för mäns våld har aldrig varit mer viktigt att prata om inom politiken efter förra årets #metoo-upprop och inför valet 2018. Vad gör våra politiker för att ett #metoo aldrig mer ska behövas? Medan vissa partier vill prata…

Läs vidare

Bild till hemsidan

Att ta sig ur tvångströjan

Vi vet att många killar och män vill vara en del av lösningen mot sexuella trakasserier och sexuellt våld mot flickor och kvinnor. I ett försök att göra detta möjligt har projektet IMAGINE vidgat och förvandlat tvångströjan av traditionella, normativa…

Läs vidare

bg_handinhand

MÄN får drygt 12,8 miljoner kronor från Arvsfonden

Pressmeddelande 2018-06-19 Projektet ”Samtal för ett liv fritt från våld” syftar till att stötta unga män med erfarenheter av ha använt och utsatts för våld. För projektet får MÄN stöd med drygt 12,8 miljoner kronor under tre år från Arvsfonden.…

Läs vidare