Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se 
073-916 16 03

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Halldin Hultkvist
Kommunikatör
tony.halldin@mfj.se 
073-618 22 39

Killfrågor

Martin Odh
Projektledare
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Florence Reshdouni
Volontärsamordnare & Coach
florence.reshdouni@mfj.se
073-666 60 63

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Jämt föräldraskap

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap/Efter #metoo
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Mannen Myten

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Projektledare
henrik.westin@mfj.se
073-994 74 15

 

Övrig personal

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

 

 

Män_mönster_B_RGB

Sökes: Interrimchef metod och utbildning

MÄN är en ideell, feministisk organisation som verkar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi vill bryta kopplingen mellan manlighet och våld och förändra negativa maskulinitetsnormer. På rikskansliet i Stockholm arbetar idag ett 30-tal personer, med olika nationella och internationella…

Läs vidare

Ingvar Hjärtsjö.

Minnesord: Ingvar Hjärtsjö

Ingvar Hjärtsjö har gått bort Ingvar Hjärtsjö, vår tidigare ordförande och därefter hedersordförande, gick bort den 21 oktober. Ingvar är saknad av många. Av sina barn Tobias och Anna, av sina barnbarn och av sina anhöriga, inte minst i hemtrakterna…

Läs vidare

Facebook headerbild #eftermetoo Falun

#Eftermetoo i Falun

ETT ÅR EFTER #METOO - NU BJUDER VI IN ALLA MÄN TILL SAMTAL För ett år sedan samlades ett hundratal män på stormöte under #metoo. Det var början på en växande samtalsrörelse. Ett år senare är det dags igen. Vi…

  • Datum: 2018-12-04
  • Tid: 18:00
  • Plats: Gamla Elverket, Ölandsgatan 8, Falun

Läs vidare

Skärmklipp 2018-11-21 13.22.46

“Hur djupt har jag grävt i mig själv?”

Stor förändring börjar med små samtal. Följ med Nils på samtal #eftermetoo. Läs mer om vår samtalsrörelse här. Projektet #Eftermetoo - samtal för alla män, drivs av MÄN med finansiering av Postkodstiftelsen.  

Läs vidare

Facebook headerbild #eftermetoo Växjö

#eftermetoo till Växjö

Samtalsrörelsen #eftermetoo kommer till Växjö idag Med projektet #eftermetoo vill organisationen MÄN ta tillvara på det stora engagemang som #metoo skapade. Växjö blir det sjunde stoppet på den nationella turné som har målet att engagera minst 1 500 män i…

  • Datum: 2018-11-21
  • Tid: 18:00
  • Plats: VIDA Arena, Storgatan 86, Växjö

Läs vidare

Alan Ali

Debatt: Feminismen är mäns bästa vän

Idag är det internationella mansdagen, en dag instiftad för att lyfta fokus på mäns hälsa. Vi vill idag lyfta ett av de största hälsoproblemen i världen - nämligen mäns våld. Mäns våld mot sig själva, mot andra män och mot…

Läs vidare

Alan Ali

Debatt: Världens bästa fars dag-present: pappagrupper till alla

Idag firas många pappor – ofta med fint inslagna slipsar, gosiga kramar och handskrivna grattiskort. Vi på MÄN önskar ge Sveriges pappor en ännu större gåva: förutsättningar för dem att ta lika stort ansvar för omsorgen av sina barn.  …

Läs vidare

Skärmavbild-2018-10-30-kl.-12.15.41

Se sändningen från seminariet Hur mår killar egentligen?

Nu kan du se direktsändningen från vårt frukostseminarium den 30/10 där vi presenterade rapporten “Jag som är en kille får fan inte gråta och vara rädd” som är MÄNs första egna rapport på temat: Vad vet vi om killars psykiska (o)hälsa?…

Läs vidare

EVFFVfb-banner

En vecka fri från våld

Den 3:e till 9:e december är det dags för 2018 års upplaga av En vecka fri från våld! Veckan är en återkommande kampanj- och aktivitetsvecka som sätter ljuset på det förbyggande arbetet mot mäns och killars våld. Sverige har sedan…

Läs vidare

Medlemshelg i Stockholm

Varmt välkomna på  medlemshelg i Stockholm den 17-18 november! Den här helgen är riktad till dig som är aktiv i en lokalgrupp i MÄN (eller till dig som är sugen på att starta en lokalgrupp). På medlemshelgen lyfter vi de…

  • Datum: 2018-11-17
  • Tid: 09:30

Läs vidare