Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Parfymfritt på MÄN
Vi har parfymfria lokaler på grund av allergier. Om du ska besöka oss ber vi dig att inte använda parfym, rakvatten, parfymerad handkräm eller andra starka dofter. Tack på förhand!

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se
073-916 16 03

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Eva Malmberg
Ekonomiansvarig
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Tatjana Lauritzen
Ekonom
tatjana.lauritzen@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationsteamet

Hanna Navier
Kommunikationschef
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Hultkvist
Kommunikatör
tony.hultkvist@mfj.se
073-618 22 39

Andrés Esteche
Kommunikatör/event
andres.esteche@mfj.se 

Stödteamet

Martin Odh
Teamchef
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
(Föräldraledig)
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Maria Breyer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
maria.breyer@mfj.se

Micaëla Gripenberg
Volontärsamordnare Killfrågor
micaela.gripenberg@mfj.se 

Johan Nikula
Projektledare
johan.nikula@mfj.se

Lena Berg
Metodutvecklare
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Metodutvecklare
henrik.westin@mfj.se

Metod- och utbildningsteamet

Lina Zavalía
Teamchef Metod- och utbildning
lina.zavalia@mfj.se

Louise Nordquist
Verksamhetsutvecklare/Processledare
louise.nordquist@mfj.se
073-728 14 02

Emily Norling
Utbildningssamordnare
emily.norling@mfj.se 

Dennis Nyström
Utbildare och verksamhetsutvecklare
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap
Projektledare Livscykeln
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Nathan Hamelberg
Metodutvecklare Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Projektledare Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Svante Tidholm
Projektledare Mannen Myten
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare Mannen Myten
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare Mannen Myten
shahab.ahmadian@mfj.se

Internationella teamet

Lena Wallquist
Internationell chef
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
Projektledare
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Projektledare, Belarus
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani (föräldraledig)
Projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

 

Övrig personal

Gösta Zachrisson
Jämt i skolan, Göteborg
gosta.zachrisson@gmail.com
0707 – 39 67 07

Asgeir Persson
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Niclas Kirchhoff
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Josef Kamperin (föräldraledig)
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

_DSC0168-2

Vi bjuder in alla män till samtal

Om internationella kvinnodagen är en dag då kvinnor går ut och kräver sina rättigheter, hoppas vi på organisationen MÄN att internationella mansdagen kan vara en dag då män reflekterar över sina privilegier och sina egna beteenden och erfarenheter. Vår undersökning…

Läs vidare

_DSC6445

Evenemang under En vecka fri från våld

Under En vecka fri från våld (25 nov - 1 dec) kommer MÄN och flera lokalgrupper inom MÄN att ordna evenemang över hela landet. Missa inte chansen att vara med och delta i kampen för ett liv fritt från våld.…

Läs vidare

Header hemsidan #allamän överkryssat(1)

#Allamän kan engagera sig mot mäns våld

I november, inför internationella mansdagen, driver vi i organisationen MÄN kampanjen #allamän. Med #Allamän vill vi sätta fokus på mäns våld som ett av våra största samhällsproblem. Men vi vill också visa att vi tror att förändring är möjlig. Vi…

Läs vidare

caleb-jones-rpPvrOQmR2s-unsplash

Fars dag – då satsar vi på närvarande pappor

Idag är det Fars dag och många pappor firas med presenter, middagar och handskrivna grattiskort. Vi på MÄN önskar Sveriges pappor en ännu större gåva: förutsättningar för dem att ta lika stort ansvar för omsorgen av sina barn. Före förlossningen…

Läs vidare

_DSC1622

MÄN söker ekonomichef

MÄN är en ideell, feministisk organisation som verkar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi jobbar med män och pojkar för att förebygga våld och utmana stereotypa maskulinitetsnormer. På kansliet i Stockholm arbetar idag ett 30-tal personer, med olika nationella…

Läs vidare

Skärmavbild-2019-11-05-kl.-07.28.01

Titta på stormötet på Bokmässan

Under Bokmässan i Göteborg bjöd vi in till ett stormöte om #metoo, med fokus på kulturvärlden i allmänhet och litteraturbranschen i synnerhet. Stormötet bestod av ett panelsamtal med inbjudna gäster samt en efterföljande workshop med självreflekterande samtal enligt MÄNs metod…

Läs vidare

_DSC0905

Vi kommer till er fackklubb och håller samtal för #allamän

Är du fackligt engagerad? Tycker du att ni borde adressera frågorna som #metoo-uppropen satte på agendan? Då har vi ett erbjudande för november månad! Tack vare stöd från Postkodstiftelsen kan vi erbjuda ett kostnadsfritt stormöte där vi kommer till er,…

Läs vidare

Photo by Picsea on Unsplash

Svenska föräldraförsäkringen sänke för jämställdheten

Oviljan att dela föräldraförsäkringen jämställt gör att Sverige halkar efter nordiska grannländer i jämställdhetsligan. Satsningar på betald föräldraledighet och barnomsorg har betytt mycket för kvinnors arbetskraftsdeltagande och bidragit till ökad tillväxt och välfärd. Men den svenska föräldrasäkringen har blivit daterad…

Läs vidare

1140x500_0c85d890-ea77-11e9-a611-791669f95679.jpg-imgpar-adaptive=1&up=1&p=1

Mindre än hälften av männen har rannsakat sitt eget beteende sedan #metoo

För andra året i rad publicerar MÄN en undersökning av mäns attityder till #metoo. Resultatet visar att fler män blivit mer engagerade i jämställdhetsfrågor, men inte ens hälften har rannsakat sitt eget beteende. Sedan hösten 2017, och starten på #metoo-rörelsen,…

Läs vidare

1140x500_0c85d890-ea77-11e9-a611-791669f95679.jpg-imgpar-adaptive=1&up=1&p=1

Frukostseminarie #Metoo – två år senare

Välkommen på frukostseminarium med MÄN. Vi presenterar resultaten från en nygjord undersökning av mäns attityder efter #metoo, utförd av Sifo på uppdrag av MÄN. Nu har det gått två år sedan #metoo startade och blev till en kraftfull rörelse. Så…

Läs vidare