Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Parfymfritt på MÄN
Vi har parfymfria lokaler på grund av allergier. Om du ska besöka oss ber vi dig att inte använda parfym, rakvatten, parfymerad handkräm eller andra starka dofter. Tack på förhand!

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se
073-916 16 03

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Eva Malmberg
Ekonomiansvarig
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Tatjana Lauritzen
Ekonom
tatjana.lauritzen@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationsteamet

Hanna Navier
Kommunikationschef
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Halldin Hultkvist
Kommunikatör
tony.hultkvist@mfj.se
073-618 22 39

Andrés Esteche
Kommunikatör/event
andres.esteche@mfj.se 

Stödteamet

Martin Odh
Teamchef
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Micaëla Gripenberg
Volontärsamordnare Killfrågor
micaela.gripenberg@mfj.se 

Johan Nikula
Projektledare
johan.nikula@mfj.se

Lena Berg
Metodutvecklare
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Metodutvecklare
henrik.westin@mfj.se

Metod- och utbildningsteamet

Lina Zavalía
Teamchef Metod- och utbildning
lina.zavalia@mfj.se

Sofie Kindahl (tjänstledig)
Projektsamordnare
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Louise Nordquist
Verksamhetsutvecklare/Processledare
louise.nordquist@mfj.se
073-728 14 02

Emily Norling
Utbildningssamordnare
emily.norling@mfj.se 

Dennis Nyström
Utbildare och verksamhetsutvecklare
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara (föräldraledig)
Metod- och verksamhetsutvecklare
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap
Projektledare Livscykeln
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Nathan Hamelberg
Metodutvecklare Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Projektledare Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Svante Tidholm
Projektledare Mannen Myten
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare Mannen Myten
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare Mannen Myten
shahab.ahmadian@mfj.se

Internationella teamet

Lena Wallquist
Internationell chef
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
Projektledare
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Projektledare, Belarus
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projekthandläggare, Belarus
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

 

Övrig personal

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Tony blandade Instaposter stående JOSEFIN 2

MÄN – NU AGERAR VI MOT MÄNS VÅLD

I helgen som gick visade SVT dokumentären "Älska mig för den är". Den handlar om artisten Josefin Nilsson, som dog 2016. I dokumentären framkommer att Josefin under många år misshandlades svårt av en pojkvän. Under #brinnförjosefin har vreden och sorgen…

Läs vidare

28870286_1690459254342911_7198906237222477640_n

MÄN söker internationell projekthandläggare

MÄN är en ideell, feministisk organisation som verkar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi vill bryta kopplingen mellan manlighet och våld och förändra negativa maskulinitetsnormer. På rikskansliet i Stockholm arbetar idag ett drygt 30-tal personer, med olika nationella och…

Läs vidare

killfrågor3

Projekt om samtalsstöd söker referenspersoner

På MÄN har vi ett nytt projekt där vi vill erbjuda samtalsstöd till killar och unga män som använder sig av våld i sina relationer. När vi talar om våld har vi en bred förståelse av våld som innefattar allt…

  • Datum: 2019-04-24
  • Tid: 18:00
  • Plats: MÄNs kansli på Hammarby Allé 93, Stockholm.

Läs vidare

Del av styrelse 2018

Nominera till MÄNs styrelse!

Den 27-28 april är det dags för vårt årliga årsmöte, då vi tillsammans bestämmer inriktningen för MÄNs verksamhet. Årsmötet är MÄNs högst beslutande organ. Vi fattar beslut om årets verksamhetsplan och vilken riktning organisationen ska ta under året. Nominera till…

Läs vidare

Sweden

Vi står med barnen för klimatet och deras framtid

Nu på fredag 15 mars äger manifestationen #FridaysForFuture rum. Greta Thunberg, en 16-årig aktivist från Sverige startade den nu globala rörelsen då hon strejkade från skolan för att agera mot klimatkrisen som hotar hennes och andra barns framtid. Hon har…

Läs vidare

CSW63 WEB Banner_EN_960x175

MÄN till CSW i New York

CSW, Commission on the Status of Women,  är FN:s internationella toppmöte för kvinnors rättigheter. Varje år samlas FN:s medlemsländer i högkvarteret i New York för att sätta globala mål och formulera konkreta åtgärder för att främja jämställdheten världen över. Samtidigt…

Läs vidare

_DSC0588

Kallelse till MÄNs årsmöte

Den 27-28 april är det dags för vårt årliga årsmöte, då vi tillsammans bestämmer inriktningen för MÄNs verksamhet. Årsmötet är MÄNs högst beslutande organ. Vi fattar beslut om årets verksamhetsplan och vilken riktning organisationen ska ta under året. Vi väljer…

Läs vidare

samtal_man_ute-kopiera

Praktikant till MÄNs internationella team

Vi söker en praktikant till hösten till vårt internationella team! Vi använder oss av FUF:s praktikantprogram, så du som student kan få ut så mycket som möjligt ut av din praktik. Genom programmet får du, förutom att praktisera hos oss…

Läs vidare

omsorg_insta3

Bli pappagruppsledare!

MÄNs pappagrupper sätter barnet i fokus och främjar pappors omsorg om och närvaro med barnen och ger tillfälle att lära av varandra. På samhällsnivå minskar pappagrupperna våld och främjar jämställdhet, vilket också gynnar kvinnors ekonomi och hälsa. Vi söker nu…

  • Datum: 2019-03-16
  • Tid: 09:00
  • Plats: Stockholm

Läs vidare

Shahab Ahmadian

Behöver mannen en offerhistoria?

Krönika av Shahab Ahmadian, projektledare Mannen Myten, MÄN. Shahab var en av paneldeltagarna i SVT:s nya samhällsprogram Ekdal och Ekdal, avsnittet Mannen. Här är hans tankar efter programmet. Vi lever i en kultur där vi älskar en underdogs framgångssaga, en symbol…

Läs vidare