Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Parfymfritt på MÄN
Vi har parfymfria lokaler på grund av allergier. Om du ska besöka oss ber vi dig att inte använda parfym, rakvatten, parfymerad handkräm eller andra starka dofter. Tack på förhand!

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se
073-916 16 03

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Eva Malmberg
Ekonomiansvarig
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Tatjana Lauritzen
Ekonom
tatjana.lauritzen@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationsteamet

Hanna Navier
Kommunikationschef
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Clara Lee Lundberg
Presskommunikatör
clara.lee.lundberg@mfj.se  
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Hultkvist
Kommunikatör
tony.hultkvist@mfj.se
073-618 22 39

Andrés Esteche
Kommunikatör/event
andres.esteche@mfj.se 

Stödteamet

Martin Odh
Teamchef
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
(Föräldraledig)
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Maria Breyer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
maria.breyer@mfj.se

Micaëla Gripenberg
Volontärsamordnare Killfrågor
micaela.gripenberg@mfj.se 

Johan Nikula
Projektledare
johan.nikula@mfj.se

Lena Berg
Metodutvecklare
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Metodutvecklare
henrik.westin@mfj.se

Metod- och utbildningsteamet

Lina Zavalía
Teamchef Metod- och utbildning
lina.zavalia@mfj.se
070-000 90 59

Louise Nordquist
Verksamhetsutvecklare/Processledare
louise.nordquist@mfj.se
073-728 14 02

Emily Norling
Utbildningssamordnare
emily.norling@mfj.se 

Dennis Nyström
Utbildare och verksamhetsutvecklare
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap
Projektledare Livscykeln
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Nathan Hamelberg
Metodutvecklare Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Projektledare Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Svante Tidholm
Projektledare Mannen Myten
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare Mannen Myten
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare Mannen Myten
shahab.ahmadian@mfj.se

Internationella teamet

Lena Wallquist
Internationell chef
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
Projektledare
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Projektledare, Belarus
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani (föräldraledig)
Projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

 

Övrig personal

Gösta Zachrisson
Jämt i skolan, Göteborg
gosta.zachrisson@gmail.com
0707 – 39 67 07

Asgeir Persson
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Niclas Kirchhoff
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Josef Kamperin (föräldraledig)
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

5e54068558f2f-kallelsersmtejpg

Kallelse till MÄN:s årsmöte 2020

Den 25-26 april är det dags för vårt årsmöte, då vi tillsammans bestämmer inriktningen för MÄN:s verksamhet. Årsmötet är MÄN:s högst beslutande organ. Vi fattar beslut om årets verksamhetsplan och vilken riktning organisationen ska ta under året. Vi väljer också…

Läs vidare

Broschyr till killar NY.indd

MÄN startar mottagning för unga killar som använder eller har använt sig av våld

MÄN har under många år arbetat våldspreventivt genom att ta fram kunskap och metoder för att förebygga män och killars våld i ett tidigt stadium. Stödchatten Killfrågor har hittills varit den enda verksamheten i MÄN:s regi som har erbjudit stödjande…

Läs vidare

lyssna_pånaturen_web

MÄN i klimatkrisen

MÄN arbetar sedan en tid tillbaka med att uppmärksamma kopplingen mellan manlighetsnormer och klimatkrisen. Vi vet att män påverkar miljön negativt i större utsträckning än kvinnor, exempelvis genom: en mindre miljömedveten livsstil – män äter t.ex. mer kött, kör mer bil,…

Läs vidare

Unknown

MÄNs projekt i Belarus tar nästa steg

Den planerade utvecklingen av MÄNs projekt Men in Belarus blir nu äntligen av! Efter nästan två års försening är nu vår partner Gender Perspectives del i projektet registrerat av belarusiska myndigheter och klart att köra igång. Efter fem års arbete…

Läs vidare

180816 – Annons volontär Killfrågor

Killfrågor söker chattvolontärer

Prata med unga killar om machokultur och psykisk ohälsa Vi söker fler volontärer av alla kön från 20 år och uppåt som vill chatta med killar två kvällar i månaden. Vi riktar oss särskilt till dig som har bearbetade erfarenheter…

Läs vidare

Men Engage

MenEngage Europas Sekretariat flyttas till MÄN

Strax innan jul beslutades att sekretariatet för MenEngage Europa kommer att placeras på MÄN under perioden 2020-2022. MenEngage Europa är en av sex regioner inom MenEngage Alliance, ett globalt nätverk som samlar över 700 organisationer som på olika sätt arbetar för att…

Läs vidare

82029482_830965384032875_8512978957128171520_o

Lansering av handbok i samarbete med JäMy och Unizon

Under februari kommer lanseringskonferenser för handboken "Inget att vänta på" anordnas runt om i landet, se hela programmet här Boken samlar kunskap om våld, genus och prevention på ett och samma ställe. Den ger konkret vägledning för hur ett systematiskt och kunskapsbaserat…

Läs vidare

_DSC3302

MÄN deltar på Forum Jämställdhet i Jönköping 5-6 februari

På Forum Jämställdhet i Jönköping 5-6 februari deltar MÄN med monter och två programpunkter. Den 6 februari kl 13 medverkar MÄNs ordförande Alán Alí i ett brandtal om manlighet i förändring och kl 14.15 samma dag deltar Louise Nordquist, som är processledare inom MÄNs våldspreventiva arbete, i…

Läs vidare

_DSC9303

Har du fått medel för att jobba med att förebygga våld?

Vad kul att ni vill vara med i arbetet mot ett samhälle fritt från våld med hjälp av Machofabriken, Mentors in Violence Prevention (MVP) och Agera Tillsammans (AT)! Vi välkomnar regeringens och SKL:s satsning på det våldspreventiva arbetet i skolan…

Läs vidare

_DSC0168-2

Vi bjuder in alla män till samtal

Om internationella kvinnodagen är en dag då kvinnor går ut och kräver sina rättigheter, hoppas vi på organisationen MÄN att internationella mansdagen kan vara en dag då män reflekterar över sina privilegier och sina egna beteenden och erfarenheter. Vår undersökning…

Läs vidare