Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se 
073-916 16 03

Eva Malmberg
Ekonom
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Cecilia Östman
Administratör
cecilia.ostman@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationavdelningen

Hanna Navier
Kommunikationsansvarig
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Kommunikatör och pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Halldin Hultkvist
Kommunikatör
tony.halldin@mfj.se 
073-618 22 39

Killfrågor

Martin Odh
Projektledare
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Florence Reshdouni
Volontärsamordnare & Coach
florence.reshdouni@mfj.se
073-666 60 63

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Internationella teamet

Lena Wallqvist
Internationell verksamhetsutvecklare
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
International Project Manager
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Internationell projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projektledare IMAGINE
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

Jämt föräldraskap

Mats Berggren
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap, Projektledare New men in Belarus
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap/Efter #metoo
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Machofabriken

Nathan Hamelberg
Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Mannen Myten

Svante Tidholm
Projektledare
MANNEN, MYTEN
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare
MANNEN, MYTEN
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare
MANNEN, MYTEN
shahab.ahmadian@mfj.se

En kommun fri från våld

Sofie Kindahl
Projektsamordnare
En kommun fri från våld
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Dennis Nyström
En kommun fri från våld
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara
Metod- och verksamhetsutvecklare
En kommun fri från våld
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Lena Berg
Metodutvecklare
En kommun fri från våld
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Projektledare
henrik.westin@mfj.se
073-994 74 15

 

Övrig personal

Peter Briefe
Jämt föräldraskap
peter.breife@comhem.se
070-780 64 15

Josef Kamperin
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

 

 

Alán Ali, ordförande MÄN

Debatt: Världens bästa fars dag-present: pappagrupper till alla

Idag firas många pappor – ofta med fint inslagna slipsar, gosiga kramar och handskrivna grattiskort. Vi på MÄN önskar ge Sveriges pappor en ännu större gåva: förutsättningar för dem att ta lika stort ansvar för omsorgen av sina barn.  …

Läs vidare

Ledigt jobb_utbildningssamordnare

Nytt jobb: Utbildningssamordnare

MÄN är en ideell, feministisk organisation som verkar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi vill bryta kopplingen mellan manlighet och våld och förändra negativa maskulinitetsnormer. På rikskansliet i Stockholm arbetar idag ett 30-tal personer, med olika nationella och internationella…

Läs vidare

Ledigt jobb_verksamhetsutvecklare

Nytt jobb: Verksamhetsutvecklare/processledare

MÄN är en ideell, feministisk organisation som verkar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi vill bryta kopplingen mellan manlighet och våld och förändra negativa maskulinitetsnormer. På rikskansliet i Stockholm arbetar idag ett 30-tal personer, med olika nationella och internationella…

Läs vidare

Skärmavbild-2018-10-30-kl.-12.15.41

Se sändningen från seminariet Hur mår killar egentligen?

Nu kan du se direktsändningen från vårt frukostseminarium den 30/10 där vi presenterade rapporten “Jag som är en kille får fan inte gråta och vara rädd” som är MÄNs första egna rapport på temat: Vad vet vi om killars psykiska (o)hälsa?…

Läs vidare

EVFFVfb-banner

En vecka fri från våld

Den 3:e till 9:e december är det dags för 2018 års upplaga av En vecka fri från våld! Veckan är en återkommande kampanj- och aktivitetsvecka som sätter ljuset på det förbyggande arbetet mot mäns och killars våld. Sverige har sedan…

Läs vidare

Medlemshelg i Stockholm

Varmt välkomna på  medlemshelg i Stockholm den 17-18 november! Den här helgen är riktad till dig som är aktiv i en lokalgrupp i MÄN (eller till dig som är sugen på att starta en lokalgrupp). På medlemshelgen lyfter vi de…

  • Datum: 2018-11-17
  • Tid: 09:30

Läs vidare

130611s0043_Jackson Katz_scL-2

Seminarium: inspiration om MVP

Är du nyfiken på MVP-programmet? Den 14 november bjuder vi, tillsammans med Unizon, in till en förmiddag fylld med inspiration och fakta om MVP. Du får också lyssna på MVP-grundaren Jackson Katz, som är på besök i Sverige. Jackson Katz…

  • Datum: 2018-11-14
  • Tid: 09:00
  • Plats: Plats: Birger Jarl Conference, Tulegatan 8, Stockholm. T-bana Rådmansgatan.

Läs vidare

130613s0139_Jackson Katz_scL

Fördjupning med MVP-experten Jackson Katz

Jackson Katz, grundaren av MVP-programmet, kommer till Sverige i november. Katz är en välkänd aktivist, utbildare, filmskapare och författare. Hans arbete fokuserar på frågor kring maskulinitet, våld och medier. Nu bjuder MÄN in till ett flertal arrangemang under veckan. Tisdagen…

  • Datum: 2018-11-13
  • Tid: 09:00
  • Plats: Birger Jarl Conference, Tulegatan 8, Stockholm. T-bana Rådmansgatan.

Läs vidare

killfrågor

Frukostseminarium – hur mår killar egentligen?

Välkommen på frukostseminarium den 30 oktober där vi presenterar rapporten “Jag som är en kille får fan inte gråta och vara rädd” som är MÄNs första egna rapport på temat: Vad vet vi om killars psykiska (o)hälsa? Rapporten, som lanserades i…

  • Datum: 2018-10-30
  • Tid: 08:30
  • Plats: Hammarby Allé 93, 4tr

Läs vidare

Ett år #eftermetoo

Samtalskväll: #EFTERMETOO Göteborg

Ett år efter #metoo - Nu bjuder vi in alla män till samtal   För ett år sedan samlades ett hundratal män på stormöte #eftermetoo i Stockholm. Det var början på en växande samtalsrörelse. Ett år senare är det dags…

  • Datum: 2018-11-08
  • Tid: 18:00

Läs vidare