Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Parfymfritt på MÄN
Vi har parfymfria lokaler på grund av allergier. Om du ska besöka oss ber vi dig att inte använda parfym, rakvatten, parfymerad handkräm eller andra starka dofter. Tack på förhand!

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se
073-916 16 03

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Eva Malmberg
Ekonomiansvarig
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Tatjana Lauritzen
Ekonom
tatjana.lauritzen@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationsteamet

Hanna Navier
Kommunikationschef
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Hultkvist
Kommunikatör
tony.hultkvist@mfj.se
073-618 22 39

Andrés Esteche
Kommunikatör/event
andres.esteche@mfj.se 

Stödteamet

Martin Odh
Teamchef
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
(Föräldraledig)
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Maria Breyer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
maria.breyer@mfj.se

Micaëla Gripenberg
Volontärsamordnare Killfrågor
micaela.gripenberg@mfj.se 

Johan Nikula
Projektledare
johan.nikula@mfj.se

Lena Berg
Metodutvecklare
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Metodutvecklare
henrik.westin@mfj.se

Metod- och utbildningsteamet

Lina Zavalía
Teamchef Metod- och utbildning
lina.zavalia@mfj.se

Sofie Kindahl (tjänstledig)
Projektsamordnare
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Louise Nordquist
Verksamhetsutvecklare/Processledare
louise.nordquist@mfj.se
073-728 14 02

Emily Norling
Utbildningssamordnare
emily.norling@mfj.se 

Dennis Nyström
Utbildare och verksamhetsutvecklare
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara (föräldraledig)
Metod- och verksamhetsutvecklare
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap
Projektledare Livscykeln
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Nathan Hamelberg
Metodutvecklare Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Projektledare Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Svante Tidholm
Projektledare Mannen Myten
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare Mannen Myten
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare Mannen Myten
shahab.ahmadian@mfj.se

Internationella teamet

Lena Wallquist
Internationell chef
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
Projektledare
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Projektledare, Belarus
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projekthandläggare, Belarus
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

 

Övrig personal

Gösta Zachrisson
Jämt i skolan, Göteborg
gosta.zachrisson@gmail.com
0707 – 39 67 07

Asgeir Persson
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Niclas Kirchhoff
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Josef Kamperin (föräldraledig)
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Facebook event headers bokmässan

Träffa MÄN på Bokmässan

Årets tema för Bokmässan är jämställdhet! MÄN kommer till Bokmässan för första gången och deltar i flera samtal och seminarier med fokus på våldsförebyggande arbete och jämställt föräldraskap. Varmt välkommen på våra programpunkter och till Machofabrikens monter. PROGRAM: 26-29 SEPTEMBER:…

Läs vidare

Men, Masculinity and #MeToo, WEB, v4_Sida_07

Frukostsamtal: MÄN och klimatkrisen

Den 20 till 27 september mobiliserar klimatrörelsen till en strejk- och aktionsvecka över hela världen. De skolstrejkande ungdomarna uppmanar nu vuxenvärlden att göra gemensam sak globalt för att visa de politiska ledarna att vi tar klimatkrisen på allvar, och att…

Läs vidare

EKFFV nätverksträff beskuren

MÄN lanserar utbildning i arbetet för att förebygga våld

Vill du vara med och utveckla det våldsförebyggande arbetet i din kommun? Behöver du stöd för att komma igång eller komma vidare? Nu bjuder MÄN in till en ettårig processinriktad utbildning för att göra just detta. Under året kommer vi…

Läs vidare

1140x500_9f262ca0-be9a-11e9-b85d-a55de62f6907.jpg-imgpar-adaptive=1&up=1&p=1

Stormöte på Bokmässan – Metoo andra vågen

Efter dokumentären om Josefin Nilsson under våren 2019 fick metoo-rörelsen ny fart inom kulturvärlden och fler män än tidigare engagerade sig och tog ställning mot mäns våld. Nu bjuder Bokmässan tillsammans med organisationen MÄN in alla män till ett stormöte…

Läs vidare

killfragor-liten

Killfrågor söker fler chatt-volontärer

Prata machokultur och självkänsla med unga killar Vi söker fler volontärer av alla kön från 20 år och uppåt, som vill chatta med killar två kvällar i månaden. Vi riktar oss särskilt till dig som har bearbetade erfarenheter av olika…

Läs vidare

minsk

Call for international project evaluator

MÄN is a Swedish civil society organization working towards gender equality and freedom from violence. MÄN seeks to contract an external evaluator for one of our international projects. Project name: Men in Belarus 2018-2021 Contract period: September 2019 – February…

Läs vidare

webb-lilla-rummet

Välkommen in i Lilla rummet

På MÄN tror vi på samtalsmetoden Lilla rummet. Men vad är det egentligen? Vad händer i Lilla rummet? Se vår nya film för att få veta mer! Läs mer och gå med i en Lilla rummet-samtalsgrupp här. Varmt välkommen att…

Läs vidare

En stol för RFSL

#EnstolförRFSL i Almedalen

Under flera år har nazistiska NMR tillåtits hota och trakassera människor under Almedalsveckan. Förra året misshandlades ett flertal personer, där ibland MÄNs egna ordförande, och många fler kände sig hotade och utsatta av nazisternas närvaro. NMR fick förra året tillstånd…

Läs vidare

VB-2018-digital-1

Vad gjorde MÄN under 2018?

Visste du att MÄN hade aktiviteter i 14 länder och att vi tog emot 6500 stödsamtal på killfrågor.se under 2018? Det och mycket mer kan du läsa om i vår verksamhetsberättelse för 2018.  Varje år sammanfattar vi vad vi gör…

Läs vidare

MF4

Snart lanserar vi nya Machofabriken!

Välkomna på lansering av Machofabriken –  MÄN och Unizons metodmaterial för jämställdhets- och våldsförebyggande arbete! Machofabrikens nya material innehåller nya filmer med fokus på samtycke, våld i ungas nära relationer, sexuella trakasserier, porr och ungas utsatthet online.Jobbar du med unga?…

Läs vidare