Kontakt

Mejl: info@mfj.se
Telefon: 08-17 82 00
Press: 070-517 82 77

Parfymfritt på MÄN
Vi har parfymfria lokaler på grund av allergier. Om du ska besöka oss ber vi dig att inte använda parfym, rakvatten, parfymerad handkräm eller andra starka dofter. Tack på förhand!

Här hittar du kontaktuppgifter till våra lokalgrupper.

Personal på kansliet i Stockholm

Alán Ali
Ordförande
alan.ali@mfj.se
073-916 16 03

Anna Lindqvist
Verksamhetschef
anna.lindqvist@mfj.se
070-521 80 54

Eva Malmberg
Ekonomiansvarig
eva.malmberg@mfj.se
08-17 82 00

Tatjana Lauritzen
Ekonom
tatjana.lauritzen@mfj.se
08-17 82 00

Kommunikationsteamet

Hanna Navier
Kommunikationschef
hanna.navier@mfj.se
073-539 52 98

Catrin Söderberg
Pressansvarig
catrin.soderberg@mfj.se
070-517 82 77

Simon Graf
Grafisk kommunikatör
simon.graf@mfj.se
070-350 00 53

Elis Larsson
Föreningsutvecklare och medlemsstöd
elis.larsson@mfj.se
073-748 38 27

Anders Hedberg Magnusson
Redaktör
anders.hedberg@mfj.se
070-284 20 88

Tony Halldin Hultkvist
Kommunikatör
tony.hultkvist@mfj.se
073-618 22 39

Andrés Esteche
Kommunikatör/event
andres.esteche@mfj.se 

Stödteamet

Martin Odh
Teamchef
martin.odh@mfj.se
070-838 04 44

Emma Meyerhöffer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
(Föräldraledig)
emma.meyerhoffer@mfj.se
070-669 75 48

Maria Breyer
Verksamhetsutvecklare Killfrågor
maria.breyer@mfj.se

Micaëla Gripenberg
Volontärsamordnare Killfrågor
micaela.gripenberg@mfj.se 

Johan Nikula
Projektledare
johan.nikula@mfj.se

Lena Berg
Metodutvecklare
lena.berg@mfj.se

Henrik Westin
Metodutvecklare
henrik.westin@mfj.se

Metod- och utbildningsteamet

Lina Zavalía
Teamchef Metod- och utbildning
lina.zavalia@mfj.se

Sofie Kindahl (tjänstledig)
Projektsamordnare
sofie.kindahl@mfj.se
073-769 91 70

Louise Nordquist
Verksamhetsutvecklare/Processledare
louise.nordquist@mfj.se
073-728 14 02

Emily Norling
Utbildningssamordnare
emily.norling@mfj.se 

Dennis Nyström
Utbildare och verksamhetsutvecklare
dennis.nystrom@mfj.se
070-268 22 17

Sara Aarnivaara (föräldraledig)
Metod- och verksamhetsutvecklare
sara.aarnivaara@mfj.se
070-131 60 72

Jens Karberg
Verksamhetsutvecklare Jämt Föräldraskap
Projektledare Livscykeln
jens.karberg@mfj.se
076-790 5259

Nathan Hamelberg
Metodutvecklare Machofabriken
nathan.hamelberg@mfj.se

Adam Wassrin
Projektledare Machofabriken
adam.wassrin@mfj.se

Svante Tidholm
Projektledare Mannen Myten
svante.tidholm@mfj.se 

Robert Petersen
Projektledare Mannen Myten
robert.petersen@mfj.se

Shahab Ahmadian
Projektledare Mannen Myten
shahab.ahmadian@mfj.se

Internationella teamet

Lena Wallquist
Internationell chef
lena.wallquist@mfj.se
073-312 37 36

Vidar Vetterfalk
Projektledare
vidar.vetterfalk@mfj.se
073-666 60 60

Mats Berggren
Projektledare, Belarus
Verksamhetsansvarig Jämt Föräldraskap
mats.berggren@mfj.se
070-789 04 74

Karin Caspani
Projekthandläggare
karin.caspani@mfj.se
073-666 60 61

Erik Schrammel
Projekthandläggare, Belarus
erik.schrammel@mfj.se
073-666 60 65

 

Övrig personal

Gösta Zachrisson
Jämt i skolan, Göteborg
gosta.zachrisson@gmail.com
0707 – 39 67 07

Asgeir Persson
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Niclas Kirchhoff
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

Josef Kamperin (föräldraledig)
Jämt i skolan, Göteborg
jamtiskolan@gmail.com

killfragor-liten

Killfrågor söker fler chatt-volontärer

Prata machokultur och självkänsla med unga killar Vi söker fler volontärer av alla kön från 20 år och uppåt, som vill chatta med killar två kvällar i månaden. Vi riktar oss särskilt till dig som har bearbetade erfarenheter av olika…

Läs vidare

_DSC9261

MÄN söker presskommunikatör

MÄN arbetar för jämställdhet och mot mäns våld. Vi utgår från en feministisk syn på världen och tanken att vi behöver förändra destruktiva manlighetsnormer för att stoppa våldet. Vi vill att fler män och killar ska engagera sig för jämställdhet…

Läs vidare

minsk

Call for international project evaluator

MÄN is a Swedish civil society organization working towards gender equality and freedom from violence. MÄN seeks to contract an external evaluator for one of our international projects. Project name: Men in Belarus 2018-2021 Contract period: September 2019 – February…

Läs vidare

webb-lilla-rummet

Välkommen in i Lilla rummet

På MÄN tror vi på samtalsmetoden Lilla rummet. Men vad är det egentligen? Vad händer i Lilla rummet? Se vår nya film för att få veta mer! Läs mer och gå med i en Lilla rummet-samtalsgrupp här. Varmt välkommen att…

Läs vidare

En stol för RFSL

#EnstolförRFSL i Almedalen

Under flera år har nazistiska NMR tillåtits hota och trakassera människor under Almedalsveckan. Förra året misshandlades ett flertal personer, där ibland MÄNs egna ordförande, och många fler kände sig hotade och utsatta av nazisternas närvaro. NMR fick förra året tillstånd…

Läs vidare

VB-2018-digital-1

Vad gjorde MÄN under 2018?

Visste du att MÄN hade aktiviteter i 14 länder och att vi tog emot 6500 stödsamtal på killfrågor.se under 2018? Det och mycket mer kan du läsa om i vår verksamhetsberättelse för 2018.  Varje år sammanfattar vi vad vi gör…

Läs vidare

MF4

Snart lanserar vi nya Machofabriken!

Välkomna på lansering av Machofabriken –  MÄN och Unizons metodmaterial för jämställdhets- och våldsförebyggande arbete! Machofabrikens nya material innehåller nya filmer med fokus på samtycke, våld i ungas nära relationer, sexuella trakasserier, porr och ungas utsatthet online.Jobbar du med unga?…

Läs vidare

Årsmöte2019

MÄN växer med kvalitet – rapport från årsmötet

Under helgen har MÄN haft årsmöte i Stockholm. Ett sjuttiotal personer bestående av ombud, styrelse, medlemmar och kanslipersonal har tillsammans diskuterat frågor och tagit viktiga inriktningsbeslut för organisationen. Vi har bland annat enhälligt antagit ett nytt positionspapper om pornografi och…

Läs vidare

Skärmklipp 2018-11-21 13.22.46

Storsatsning på turné för män

Efter den uppmärksammande dokumentären om artisten Josefin Nilsson har många män velat engagera sig mot mäns våld mot kvinnor. Svenska Postkodstiftelsen har nu beviljat MÄN ökat anslag för en extrainsatt #eftermetoo-turné på 20 orter runt om i landet. De första mötena på turnén har redan…

Läs vidare

_DSC0405s

Inför årsmötet 2019

Nu börjar uppvärmningen inför MÄNs årsmöte 2019! Den 27-28 april är det dags för årsmöte igen, då vi tillsammans bestämmer inriktningen för MÄNs verksamhet. Årsmötet är MÄNs högst beslutande organ. Vi fattar beslut om årets verksamhetsplan och vilken riktning organisationen…

Läs vidare